abc

skrzypu polnego

pointer down

Podstawy o skrzypie

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina lecznicza, która dziko rośnie w Polsce. Tym lepiej, bo możemy czerpać wszystko, to co najlepsze dała nam matka natura. Bowiem skrzyp polny skrywa w sobie nieocenione właściwości. Jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów płynących prosto z natury.

Walory skrzypu polnego zostały docenione już w starożytności. Stanowił cenne pożywienie ludzi pierwotnych, a w starożytności znalazł już pierwsze zastosowanie w medycynie. Niektórzy badacze sugerują, że to najstarsza znana ludzkości roślina.

Skrzyp polny jest rośliną wieloletnią. Wytwarza dwa rodzaje pędów naziemnych: jasnobrązowe pędy z zarodkami oraz zielone pędy asymilacyjne. Te pierwsze tworzą skupiska zarodników na szczycie kłosa, po rozsianiu obumierają. Z zarodków powstają pędy zielone, które wykorzystywane są w ziołolecznictwie.

Obecnie, dzięki znaczącym postępom w dziedzinie biologii i medycyny, skrzyp polny przeżywa prawdziwy renesans.


pointer down

Co w skrzypie piszczy

Skrzyp polny jest cennym źródłem:

  • flawonoidów - zawartych w roślinach przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki
  • saponin
  • kwasów organicznych
  • minerałów - m.in. potasu, fosforu, żelaza, manganu
  • krzemu

Tak bogate źródło mikroelementów i soli mineralnych czyni ze skrzypu polnego zioło o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.

Krzem „pierwiastek urody”

Skrzyp polnym to roślina, która jest uwielbiana zwłaszcza przez kobiety. Przede wszystkim jest bogatym źródłem rozpuszczalnej i łatwo wchłanianej krzemionki.

Krzem jest nazywany „pierwiastkiem urody”. Obecny jest w większości tkanek naszego organizmu. Krzem w dużej ilości znajduje się we włosach, skórze oraz paznokciach.

Dlaczego włosy tak „lubią” skrzyp polny?

Łodyga włosa każdego dnia rośnie, dlatego macierz włosa codziennie potrzebuje białek budulcowych. Keratyna to składnik budulcowy włosów (ale także skóry i paznokci).

Keratyna jak każde białko jest zbudowana z aminokwasów. Keratyna w przeciwieństwie do innych białek potrzebuje dużo siarki, która nadaje włosom twardość oraz sprężystość. Dlatego mówi się, że krzem zawarty w skrzypie polnym, bierze udział w keratynizacji włosów.

Odpowiednią ilość krzemu we włosach widać od razu po ich pięknym wyglądzie - są zdrowe, gładkie i lśniące oraz po promiennej skórze i mocnych paznokciach. Pod skórą cały czas „wre produkcja” włosów w 100 000 „mikro-fabryk”. Komórki macierzyste dzielą się, dlatego cały czas potrzebują budulca, by uzupełnić niedobór po podziale. Dlatego warto zadbać o odpowiednią zwartość tego pierwiastka w naszym organizmie. Krzem ma zbawienny wpływ na wypadanie włosów, ponadto wzmacnia je i zapobiega rozdwajaniu. Wiązania siarczkowe powodują, że włosy stają się mocne i sprężyste.